Troć wędrowna – gdzie występuje? Jak łowić? Kalendarz brań

| 0 Komentarzy
Łowienie troci wędrownych - co warto wiedzieć? Na co zwrócić uwagę?

Troć wędrowna to rzadka, ale wspaniała zdobycz dla każdego wędkarza. Jej wyciągnięcie jest trudne, wymaga dobrego sprzętu, cierpliwości, a przede wszystkim znajomości zwyczajów tej ryby.

Popularne wędki

Jak wygląda troć wędrowna?

Troć wędrowna jest dużą rybą – rekord Polski wynosi niecałe 15 kilogramów, ale wiadomo, że niektóre osobniki mogą dorastać nawet 110 centymetrów i 20 kilogramów żywej wagi. Określenie „żywej” jest tu bardzo na miejscu, ponieważ ryba ta jest niezwykle silna i waleczna. Ma wrzecionowate, lekko spłaszczone bocznie ciało zakończone umieszczonym na szerokiej nasadzie ogonem z niemal idealnie równą krawędzią. Drobne łuski są srebrzyste, a na ciele widać też sporą liczbę iksowatych plamek.

Troć a pstrąg

Troć jest wędrowną formą pstrąga potokowego, czy raczej – z naukowego punktu widzenia – to pstrąg jest formą troci. Mniejsza jednak o szczegóły – obie ryby są do siebie podobne, szczególnie jeśli spojrzeć na młodsze osobniki troci. Odróżnić można je po ubarwieniu (u troci jaśniejsze) i kształcie plam (u pstrąga wyłącznie okrągłe). Aby jednak tego rozróżnienia dokonać, trzeba mieć trochę wprawy. Można też oprzeć się na subtelnych różnicach kształtu płetw – u troci są one nieco bardziej zaokrąglone, choć ta cecha bywa zwodnicza.

Troć hodowlana i morska

Ze względu na dużą wartość dla wędkarzy, podejmuje się próby hodowli troci. Jest to dość trudne ze względu na wymagania środowiskowej tej ryby, jednak na niewielką skalę udaje się takie hodowle prowadzić. Prawda jest jednak taka, że ryby rosną wówczas mniejsze i słabsze. Wędkarze szukający rekordowych okazów powinni wybrać się na troć morską – to dokładnie ten sam gatunek, ale w morzu żyją wyłącznie osobniki dojrzałe. Rosną do sporych rozmiarów, a ich połów wymaga jeszcze większych umiejętności.

Występowanie

Troć jest rybą wędrowną, której dorosłe osobniki żyją w morzu, zwykle niezbyt daleko do brzegu i nieprzesadnie głęboko, natomiast młodsze zamieszkują bystre rzeki o kamienistym, żwirowym lub rzadziej piaszczystym dnie. Spora ilość troci nie płynie na tarło w góry, a korzysta z rzek o charakterze górskim, lecz płynących na nizinach, na przykład Drwęcy, a także niektórych rzek przymorza.

Kiedy troć wędrowna ma tarło?

Trocie z morza wstępują na tarło od lica do późnej jesieni. Czas rozpoczęcia migracji zależny jest od miejsca docelowego – ryby płyną w to samo miejsce, z którego pochodzą i zwykle trafiają doń z bardzo dużą precyzją. Z oczywistych jednak powodów wędrówka w rzekach przymorskich może zacząć się później. Na jesień samice przy pomocy ogona i płetw brzusznych wygrzebują niewielkie gniazda, w których składają jaja. Ich inkubacja w zimnej wodzie trwa dość długo – 2-3 miesiące, a młode osobniki nie od razu wypływają w toń. Tarło troci w polskich rzekach jest zupełnie normalne i wbrew wielu doniesieniom nie słabnie – populacja tych ryb zwiększa się wraz z czystością wód. Większym problemem jest zanieczyszczenie Bałtyku, przez które u niektórych osobników dochodzi do zmniejszenia płodności.

Okres ochronny

Podstawowy okres ochronny dla troci wędrownej trwa od 1 października do 31 grudnia, przy czym dodatkowo w Wiśle i dopływach powyżej zapory we Włocławku troci nie wolno łowić w żaden czwartek, piątek, sobotę ani niedzielę w ciągu całego roku. Podobny zakaz obowiązuje poniżej Włocławka od początku marca do końca sierpnia, tam też okres ochronny jest przesunięty i obowiązuje od 1 grudnia do końca lutego.

Poza tym troć jest objęta limitem dobowym (2 sztuki) oraz wymiarem ochronnym (35 centymetrów) we wszystkich wodach.

Troć – jak złowić?

Troć łowi się praktycznie wyłącznie na przynęty sztuczne. Co prawda zdarza się, że ryba ta złapie na przykład na żywca, jednak skuteczność tej metody jest niska i nie wykracza poza przypadek.

  • Klasyczną metodą połowu troci jest sztuczna mucha. Wędkarstwo muchowe wymaga rzecz jasna specjalnego sprzętu oraz odrębnych pozwoleń wędkarskich, jednak właśnie ta metoda daje największe szanse na sukces.
  • Poza muchami w połowach troci wędrownych sprawdzają się praktycznie wszystkie przynęty spinningowe. Trudność z tą metodą polega na tym, że zwykle stosuje się ją w wodach, przez które troć jedynie przepływa, raczej nie zatrzymując się na dłużej.

Z racji stosowanych metod połowu, zanęta na troć nie jest stosowana. Ryby warto szukać w wartkim nurcie, a przynętę zawsze prowadzić ruchami zbliżonymi do naturalnego ruchu ryb, to znaczy zmieniając szybkość i głębokość prowadzenia, a w miarę możliwości także kierunek ściągania. Troć atakuje odważnie, ale niezacięta poprawnie może wykorzystać swoją siłę, by zerwać się z haczyka.

Kiedy bierze troć?

Troć jest aktywna w zimnej wodzie, warto więc ustawić się na nią tuż przed albo tuż po okresie ochronnym. Żerowanie jest nieco mniej intensywne w okresie tarła, ale wtedy atrakcyjna przynęta też skusi rybę. Trocie wracające po tarle do morza są osłabione i łatwiej je złowić, reagują jednak słabiej na podaną dalej przynętę. Jeśli chodzi o porę doby, to z przyczyn technicznych wygodniejszy jest dzień, jednak trocie są w stanie migrować przez całą dobę i w każdej porze będą reagowały na właściwie prowadzoną przynętę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.